неделя, 21 септември 2014 г.

Каква е разликата между интериорен декоратор и интериорен дизайнер?

Често тези две професии са бъркани и припознавани една с друга, но всъщност разликите са доста. Сега ще видим какви са специфичните разлики между тези две професии, както и с какво се занимава всяка една от тези професии. Интериорния дизайнер задължително трябва да има диплома от колеж или университет удостоверяващ необходимите знания. Въпреки това, обаче, много от интериорните дизайнери, както и декораторите нямат диплома или завършено образование, но пък практикуват напълно успешно. Често доста от тях започват своята практика като хоби и портфолио с обзавежданетоза спалнята, кухнята или хола на собственият им дом. Именно от това идва и голямото объркване в клиентите относно разликите в тези професии. Но Интериорните дизайнери на практика трябва да имат диплома и членство в Асоциация на интериорните дизайнери.
Интериорните декоратори от друга страна са сертифицирани и поддържат професионално членство в Международната асоциация на декораторите, където са завършили определено обучение. За тях дипломата, колежа и университета не са задължителни, но за професионалистите е задължително да са минали обучителни курсове в международната асоциация за декоратори. Това гарантира техния професионализъм, познания и умения. Освен това може да трябва да минат и местни образователни курсове в зависимост от политиката на държавата.
Но може ли интериорния декоратор да предоставя същите услуги както и интериорния дизайнер? Сертифицираните декоратори са платени консултанти, които могат да подготвят план и чертеж на обзавеждането на дадено помещение, те също асистират в избора на мебели, аксесоари, лампи, растения, интериорни MDF врати, посуда, картини, килими, подова настилка, стени и други. Като тяхно голямо предимство е, че обикновено пазаруват с отстъпка от всички тези доставчици. Освен с жилища се занимават и с офис пространства, яхти, заведения, хотели,  частично и пълно обзавеждане и подготовка на недвижим имот за продажба или даване под наем. За разлика от преди сегашните интериорни сертифицирани декорартори има същите доверие и покупателна способност както професионалните дизайнери и могат да печелят също толкова добре колкото тях. Но сертифицираните декоратори не са задължени да представят архитектурен интериорен дизайн, за това не е нужно да имат диплома от колеж или университет. Като консултанти те могат да бъдат доста по-достъпни за обикновения потребител, но това зависи и от степента и ориентацията на социалното ниво на изява на самите декоратори.
Предимствата на това да бъдеш интериорен декоратор са многобройни започвайки с това, че покрива голяма част от професионалните умения на интериорния дизайнер изключае инженерните познания, които не са необходими, ако няма да има архитектурни промени в даденото помещение или сграда. Но тук трябва да имате предвид, че избора на врати може да бъде и инженерно решение, ако те няма да бъдат на същото място. А само смяната на вратите може да е чисто декоративно решение, за което да нямате нужда от архитектурен съвет. Повечето декоратори успяват да договорят  значително по-ниски цени от пазарните и за това е много по-лесно, а понякога може да излезе и по-евтино да работите с декоратор отколкото сами. А и почти всеки от тях разполага със своя работна група за козметични ремонти, която е под пълния контрол на декоратора, тоест клиента не трябва да се занимава директно с майстори, материали, почистване, разместване и каквото и друго да било от предекорирането или козметичния ремонт.



Няма коментари:

Публикуване на коментар