вторник, 16 септември 2014 г.

Защо има спорове относно използването на ембрионални стволови клетки?

Медицината напредна доста през последните десетилетия и за много болести се откриха лекове, а още много други чакат да минат всички необходими тестове, за да се одобри лечението. Лечението със стволови клетки е един от най-иновативните методи на 21 век и за това се появи и тенденцията за замразяване на собствена фамилна банказа стволови клетки при раждането на дете. Учените твърдят, че ембрионалните стволови клетки са много по-податливи на трансформация и диференциация от зрелите стволови клетки извличани най-често от костен мозък. Но по този повод се появиха спорове относно етиката при използването на ембрионалните стволови клетки.
Ембрионалните стволови клетки се извличат от началото на техния живот още в ембрионалния етап на развитие.  Те представляват група от клетки образувани, когато  женска яйцеклетка е оплодена със сперма на мъж при инвитро оплождане в клиника. Тъй като човешките ембрионални стволови клетки са извлечени от човешки ембриони, макар и  отгледани в лабораторни условия, се появили доста въпроси относно етиката на този метод на извличане на ембрионални клетки. Още през 2009г. са създадени разни насоки за използването на дарени ембрионални човешки стволови клетки по отношение на това как могат да бъдат използвани. Също и че могат да се използват ембрионални стволови клетки създадени в лабораторни условия чрез инвитро, когато ембрионът вече не е необходим.
Но от къде идват тези ембриони и нарушава ли се в крайна сметка етиката? Всъщност ембрионите, които се използват в изследвания с ембрионални стволови клетки са от яйцеклетки, които са били оплодени в инвитро клиники, но никога не са били имплантирани в матката на жена по една или друга причина. Всички такива клетки са дарени с информирането съгласие на дарителя, а съхранените клетки се използват освен за изследователска цел в регенеративната медицина и при изследване на нови лекарства.  Извлечените стволови клетки могат да живеят и да се размножават в специфични условия създадени в лаборатории.

Защо учените не използват зрели стволови клетки вместо ембрионални? Въпреки, че изследванията със зрели стволови клетки са обещаващи, зрелите стволови клетки не са толкова издръжливи и не могат да диференцират във всички видове клетки, а това доста ограничава учените и медицината, както и цялостното лечение. Освен това зрелите стволови клетки са по-вероятен носител на отклонения заради това, че са били излагани дълго време в някаква среда, която може да съдържа токсини. Но въпреки това, учените са открили, че зрелите стволови клетки са много по-адаптивни от очакваното. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар